Pary decydujące się na organizację wesela zakładają, że to jeden dzień w życiu, który się nie powtórzy. Można go przeżyć tylko raz. Nawet jeśli życie to zweryfikuje, faktem jest, że dzień wesela jest dniem wyjątkowym, kiedy udaje się zebrać wszystkich bliskich w jednym miejscu i czasie. Wtedy dokonuje się też pewna zmiana, zaczyna coś nowego. Nic dziwnego, że każdy chce dopiąć organizację na ostatni guzik.

Gdzie zorganizować przyjęcie? Ilu gości zaprosić? W jakim miesiącu wziąć ślub? Jaką suknię/garnitur wybrać? Te pytania brzmią w sposób oczywisty i może prosty. Nie wtedy jednak, kiedy dotyczą Ciebie. Pierwsze pytanie determinuje odpowiedzi na kolejne. Gdzie się odbędzie ślub i wesele – jest najistotniejszą sprawą dla młodej pary. Od tego się zaczyna.

Najczęstszą porą roku wybieraną na organizację wesela jest lato. Królują tu miesiące: czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. Powoli się to zmienia – i słusznie! – bo pary wybierają także wiosenne i jesiennie miesiące. Okazuje się bowiem, że wybór dobrego miejsca sprawia, że nie musimy się martwić o pogodę. Tak się składa, że zarówno wiosenną, letnią, jak i jesienną porą wyglądają uroczo, ujmująco i stanowią fantastyczne tło dla nowożeńców – góry.  Dlatego często właśnie w górach odbywają się przyjęcia weselne. W otoczeniu gór i lasów można zorganizować i duże, i małe wesele. Przyjrzyjmy się jak to wygląda na konkretnym przykładzie.

4

 

Góry. Łatwo wymienić miasta i miejscowości górskie. Jakże jednak trudno wskazać takie, które oderwane są od komercji, zbędnego przepychu, tłoku, źle pojmowanego eklektyzmu. Po wielu analizach pomagających wyszukać  dobre studium przypadku, wybrana została Krynica Zdrój. To uzdrowisko położone jest w województwie małopolskim, w Beskidzie Sądeckim. Rozwija się z roku na rok. Kojarzone jest nie tylko z leczniczą wodą i Festiwalem Kiepury, ale także z różnymi inicjatywami młodzieży, z Forum Ekonomicznym, ze stokami narciarskimi na wysokim poziomie… Warto pogłębić tę wiedzę. Tych wydarzeń i miejsc jest dużo więcej. One wszystkie gromadzą wymagającą publiczność. Do Krynicy bardzo łatwo dojechać samochodem lub pociągiem. Komunikacją PKP bezpośrednio  można dotrzeć z wielu miast, na przykład: z Nowego Sącza, Krakowa, Warszawy, Gdyni. To bardzo ułatwia organizację. Krynica Zdrój jest korzystnie położna dla tych największych miast w Polsce, których mieszkańcy mogą dojechać do niej szybciej lub w tym samym czasie, co do Zakopanego. Krynica oferuje wiele atrakcji dla Gości weselnych, którzy przyjadą wcześniej lub zechcą zostać dłużej. Wśród nich znajdują się m.in.: Główny Deptak, Park Dukieta, Góra Parkowa, Muzeum Nikifora, Pijalnia Głowna. To tylko niektóre.

Jak szukać już tego konkretnego adresu na organizację wesela? Kryteria główne są trzy: funkcjonalna, odpowiadająca estetycznie sala, dobre jedzenie, miejsca noclegowe. Dodatkowym atutem będzie położenie niedaleko kościoła, w którym chce się wziąć ślub.

Krynica Zdrój oferuje wiele takich miejsc. Okazuje się, że są bazy sprawdzonych hoteli i pensjonatów. Jedną z nich jest freeskihotele.pl. Jest to nie tyko lista związana z darmowymi karnetami narciarskimi w pakiecie z nocowaniem, ale także po prostu miejsca godne polecenia. W niektórych można zorganizować imprezę, np. w Hotelu Panorama, Hotelu Czarny Potok,  Rapsodii, Chacie na Stoku.  Wszystkie natomiast mogą służyć jako baza noclegowa dla gości. Mało tego! Wyjątkową atrakcją wesela mogą być poprawiny w formie biesiady przy ognisku, co oferują niektóre pensjonaty, np. Prometówka. Wspaniałym zaś prezentem dla rodziców pary młodej może być voucher na weekend lub zabieg/masaż w SPA – a jest ich sporo wśród freeski. Wspominaliśmy o kryteriach wyboru. Wszystkie spełnia na  przykład Chata na Stoku. I to ją weźmiemy na warsztat.

Chata na Stoku mieści się w zacisznej części Krynicy, na terenie ośrodka narciarskiego Słotwiny Arena. Czterysta metrów od pensjonatu znajduje się kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kiedyś była to cerkiew greckokatolicka. Architektura wpisuje się w tradycję budownictwa łemkowskiego. Piękna drewniana konstrukcja zrębowa przykuwa wzrok przejeżdżających ulicą Słotwińską. Wnętrze jest równie ujmujące, wyjątkowe. Polichromia tego kościoła (sprzed drugiej wojny światowej) wskazuje na regionalny charakter świątyni. Znajdziemy tu głównie ornamenty i figury świętych. Idealne miejsce na ślub z klimatem historii, sztuki, a jednocześnie powiewem prywatności i skromności. Fotografie z ceremonii w tym wnętrzu wychodzą zawsze fantastycznie. Są hipnotyzujące i po prostu piękne – szczególnie, kiedy ujęte zostaje, jak z okienek drewnianego kościółka wpadną promienie słoneczne. Z kościoła  do  restauracji w Chacie można przejść orszakiem weselnym pieszo. Można też przejechać ten krótki odcinek dorożką. Oczywiście, mieści się to w zakresie organizacji przyjęcia w Chacie na Stoku. Miejsce to dysponuje dwiema salami, w których może zgromadzić do osiemdziesięciu gości weselnych. Miejsc noclegowych natomiast jest dla czterdziestu osób. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie rezerwacji dla większej liczby, w bliskiej okolicy, dzięki współpracy z freeskihotele.pl.

Restauracja współpracuje z parą młodą i wspólnie ustalane jest menu. Sprawdzają się zarówno typowo regionalne dania, jak i te bardziej uniwersalne. Spełniane są też  w tym zakresie specjalne życzenia. Potrawy jednak zawsze wyglądają wykwintnie. Oprócz tego, że są świeże i dobrze zrobione, to kuszą widokiem. Są bardzo atrakcyjne wizualnie, co na takim wyjątkowym przyjęciu jest ważne.

 

Kolejnym dylematem dla przyszłych małżonków jest: Czy zapraszać gości z dziećmi? Otóż, jeśli tylko para chciałaby to zrobić, ale obawia się, że może wkraść się chaos, może być to kłopot dla rodziców, którzy będą musieli mieć je cały czas na oku, to ta kwestia przestaje być problemem. Chata zapewnia animatorów, którzy zajmują się dziećmi, bawią się z nimi i przygotowują dla nich atrakcje. Dodatkowo najmniejszych gości może zabawiać wielka maskotka – Pingwin, będący postacią charakterystyczną dla Słotwin Areny. Dzieci są nim zawsze zachwycone. Kolejna ważna rzecz: teren tego obiektu gwarantuje nie tylko swobodę dla gości, którzy maja do dyspozycji taras z widokiem na góry, czy ścieżkę spacerową dla odetchnięcia w trakcie imprezy, ale także gwarantuje idealne warunki do sesji zdjęciowej. Las, stok, góry – to idealne kadry o każdej porze roku! Ponadto można wykorzystać wyciąg krzesełkowy, wykonać zdjęcia pary młodej na trójkołowcu…. Tu pole dla kreatywności fotografów i kamerzystów jest bardzo duże.

Rozmawiając z ludźmi, który brali udział w weselu w Słotwinach Arena, dowiedzieć się można ponadto, że obsługa tego miejsca jest niezwykle otwarta i ciepła. Pary organizujące tam wesele, z którymi udało się skontaktować dodają jeszcze: profesjonalizm i zaangażowanie. To szalenie ważne  elementy. W organizacji wyjątkowego wesela w górach potrzebujemy bowiem wsparcia  i poczucia, że ktoś o wielu sprawach pomyśli za nas.