Konturowanie twarzy to technika makijażu, która początkowo była znana jedynie profesjonalnym makijażystom, jednak wraz z rozwojem blogosfery, stała się metodą chętnie stosowaną przez wiele zwykłych kobiet. Część z nas wyspecjalizowała się w konturowaniu twarzy niczym doświadczone wizażystki, jednak są wśród nas również takie osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z makijażem, a tym samym z techniką modelowania. To właśnie z myślą o nich przygotowaliśmy dzisiejszy poradnik na temat cieniowania. Podpowiadamy, jak powinno wyglądać konturowanie twarzy krok po kroku!

Jaki cel ma konturowanie twarzy?

Konturowanie to nic innego, jak modelowanie twarzy makijażem w celu podkreślenia jej atutów i jednocześnie ukrycia wad. Ta optyczna metamorfoza twarzy możliwa jest dzięki wykorzystaniu jasnych (rozświetlających) oraz ciemnych (brązujących) kosmetyków oraz specyficznej gry światła. Przy pomocy techniki konturowania jesteśmy w stanie delikatnie wyszczuplić swoją twarz, jak również zmienić jej kształty.

Kosmetyki do konturowania twarzy – jaki zestaw będzie Ci potrzebny?

Zanim przejdziemy do konturowania twarzy krok po kroku, musimy najpierw odpowiednio przygotować się do tego zadania. Przede wszystkim musimy znaleźć się w posiadaniu odpowiedniego bronzera i rozświetlacza – bez tych dwóch kosmetyków nie możemy mówić o konturowaniu. To jednak, jaki dokładnie zestaw kosmetyków do konturowania twarzy będzie nam potrzebny, zależy od tego, jakiego efektu oczekujemy.

  • Konturowanie twarzy na sucho – przy pomocy pudrów brązujących i rozświetlających o konsystencji stałej (prasowanej, w kamieniu). Idealnie sprawdzi się jako uzupełnienie dziennego makijażu, ze względu na delikatniejszy efekt.
  • Konturowanie twarzy na mokro –  przy pomocy kosmetyków o konsystencji płynnej lub kremowej np. paleta do konturowania Infallible Sculpt od L’Oréal Paris. Pozwala osiągnąć wyraźny efekt modelowania twarzy i idealnie współgra z makijażem wieczorowym.

Poza bronzerem i rozświetlaczem będziemy też potrzebować kilku innych, tradycyjnych kosmetyków do makijażu twarzy np. dobrze kryjącego podkładu i korektora do twarzy.

Konturowanie twarzy krok po kroku: zacznij od podkładu

Jeżeli chcemy osiągnąć jak najbardziej profesjonalny efekt konturowania twarzy, musimy bardzo dużo uwagi poświęcić na wykonanie starannego makijażu twarzy. Jeżeli nasza skóra nie będzie nieskazitelna i będą na niej widoczne pewne niedoskonałości, efekt końcowy może okazać się dużo gorszy. Dlatego niezbędny będzie nam dobry podkład kryjąco-matujący w kolorze idealnie dopasowanym do koloru naszej skóry – kolor podkładu nie może odcinać się od koloru skóry na naszej szyi. Jeżeli sam podkład nie wystarcza, postarajmy się ukryć swoje niedoskonałości dodatkowo przy pomocy korektora.

Jak konturować twarz?

  • Po wykonaniu podstawowego makijażu twarzy możemy przejść do rozprowadzania na twarzy kosmetyków rozjaśniających i brązujących.
  • Jaśniejszego odcienia używamy w tych miejscach, którym chcemy nadać objętości i je uwypuklić np. obszar na kością policzkową i pod oczami, czubek nosa i brody, środek czoła.
  • Ciemniejszy odcień kosmetyku aplikujemy natomiast pod kością policzkową, po bokach czoła, na linii żuchwy, bokach nosa oraz szczytach skroni, by wymodelować, wyszczuplić lub ukryć niechciane kształty twarzy.
  • Na koniec rozcieramy granice (blendujemy) pomiędzy jasnym i ciemnym kosmetykiem przy pomocy specjalnego pędzelka lub gąbki beauty blender.
  • Jeśli zachodzi taka potrzeba, możemy dodatkowo zmatowić skórę przy pomocy transparentnego pudru do twarzy.

Potrzebujesz więcej porad na temat konturowania twarzy? Zajrzyj na stronę L’Oréal Paris i poznaj wszystkie tajniki konturowania!