Jak wybrać muzykę na ślub? Czym się kierować? Czy są jakieś reguły i ograniczenia dotyczące repertuaru?

Przygotowania do jednego z najważniejszych dni w życiu, jakim jest dzień ślubu, rozpoczynają się nawet kilkadziesiąt miesięcy wcześniej. Wybór odpowiedniej sali weselnej, olśniewających kreacji pary młodej, smakowanie potraw i sporządzanie weselnego menu czy ustalanie kwestii dotyczących dekoracji powoduje wiele nieprzespanych nocy. W gąszczu spraw i kwestii koniecznych do zorganizowania, nierzadko umyka młodym parom zatroszczenie się o właściwą oprawę podczas najważniejszego momentu tego dnia – momentu składania przysięgi. Obojętnie, czy ślub jest udzielany w kościele i jest przeżyciem duchowym czy jest złożeniem przysięgi miłości w urzędzie stanu cywilnego, warto zadbać o to, by ten moment był absolutnie wyjątkowy. Pomóc w tym może właściwa oprawa muzyczna.

Muzyka w kościele

O ile w kościele zazwyczaj jest organista, który, grając, wypełnia świątynię dźwiękami, pary młode dość często marzą o tym, by ta wyjątkowa msza miała również wyjątkową oprawę muzyczną. Dlatego często na ślubach spotkać możemy wokalistów, chóry lub instrumentalistów. A nic nie brzmi podnioślej i wdzięczniej niż kwartet smyczkowy. Barwa skrzypiec, altówki lub kontrabasu wzrusza jeszcze bardziej w akustycznej przestrzeni kościoła. Muzyka na ślubie podkreśla uroczystość chwili, jednak musi być dopasowana do miejsca, stosowna i odpowiednia. W przepisach Kościoła istnieją zapisy dotyczące wykonywania muzyki podczas liturgii i jest ona dość ściśle określona. Co wcale nie oznacza, że można wykonać jedynie nudne i sztandarowe utwory. Nie! Wybór jest ogromny. Przepisy mówią o tym, że podczas liturgii mogą być wykonywane zatwierdzone pieśni religijne oraz utwory muzyki klasycznej, dlatego piękna muzyka Wagnera, wpadający w ucho Kanon Pachelbela, czy jedno z opracowań modlitwy „Ave Maria” jest najczęściej wybieranym repertuarem ślubnym. Utwory Bacha, Haendla czy Verdiego również cieszą się popularnością.

Większą dowolność w wyborze muzyki maja pary zawierające ślub cywilny. Muzyka na ślub w urzędzie lub plenerze może być muzyką filmową; często kojarzy się z tak uroczystym momentem temat z filmu „Misja”, utwory ze „Skrzypka na dachu” czy kultowego „Titanica”. Pary młode mogą zażyczyć sobie wykonanie jednej z ich ulubionych piosenek, którą profesjonalny zespół jest w stanie zaaranżować i przygotować na najwyższym poziomie. Warto więc zadbać o to, by muzycy, którzy swoja grą lub śpiewem umilą tak uroczyste chwile, byli profesjonalistami.