Bardzo wielu z nas budząc się rano narzeka na ból kręgosłupa, zwłaszcza w obrębie szyi i karku. Niestety, z problemem tym spotykamy się często, ponieważ korzystamy z nieadekwatnie dobranych poduszek. Wydaje nam się, że poduszka powinna być gruba, miękka i puchowa. To błąd, ponieważ wymusza ona nieprawidłową postawę kręgosłupa w czasie snu i skutkuje porannym bólem i dyskomfortem. Jaką powinniśmy wybrać poduszkę aby zapobiec bolesności karku?

Problemy z bolesnością karku

Wiele osób narzeka na ból karku już po zakupie poduszki. Okazuje się, że mimo iż była ona wysokiej ceny i stworzona przez rekomendowanego producenta, to jednak jest nieodpowiednio dobrana dla naszych potrzeb. Tym samym pojawia się ból, dyskomfort a my cierpimy z powodu złego samopoczucia. Najważniejsze jest to, aby wybrać poduszkę która spełnia wszystkie nasze oczekiwania, taką która będzie idealnie dobrana dla naszego kręgosłupa. Dzięki takiemu doborowi unikniemy nie tylko bólu, ale również poprawimy jakość i komfort naszego snu. Wybierając odpowiedni kształt i rozmiar, ból ustąpi.

Dlaczego pomimo poduszki ortopedycznej boli nas szyja?

Przyczyn takiego stanu może być kilka, jednakże dwie z nich są najważniejsze. Najczęściej za ból karku odpowiada źle dobrany kształt lub rozmiar poduszki. Drugą przyczyną jest wymiana poduszki klasycznej, najczęściej puchowej, na anatomiczną. Jeżeli przez całe życie śpimy na bardzo miękkiej, wysokiej poduszce, musimy przyzwyczaić się do poduszki medycznej. Nasze mięśnie nie są przyzwyczajone do poprawnej postawy, reagują bólem kręgosłupa, co powoduje, że ciało musi się przyzwyczaić. Najczęściej takie problemy powinny zniknąć po czternastu dniach zastosowania poduszki medycznej.

Czy warto kupić poduszkę anatomiczną?

Poduszka anatomiczna, zwana również ortopedyczną lub medyczną polecana jest profilaktycznie każdemu z nas. Stosować ją mogą osoby starsze, dorosłe, młodzież, a także dzieci, które ukończyły drugi rok życia. Im wcześniej zastosujemy poduszkę ortopedyczną, tym szybciej wyrobimy w sobie nawyk zdrowego snu.

Jaką poduszkę wybrać aby zapobiec bólom karku?

Aby uchronić się przed bólem karku, pamiętać należy iż poduszka ortopedyczna musi być idealnie dobrana do potrzeb kręgosłupa. Mając problemy z kręgosłupem w odcinku szyjnym, wybierając poduszkę musimy zwrócić uwagę na szerokość naszych barków, aby nie była ona ani zbyt mała ani za duża. Tak dobrana poduszka zapewni doskonałe podparcie głowy i szyi. Dodatkowo nowoczesne poduszki medyczne wykonane są z termoelastycznej, tzw. leniwej pianki. Dzięki temu są wrażliwe na temperaturę i nacisk, co oznacza, że przy kontakcie z głową oraz szyją dopasowują się kształtem i stanowią świetne podparcie.

W ofercie znajdziemy również poduszki, które uwzględniają pozycję snu w jakiej najczęściej śpimy. To również ważne zagadnienie, aby uniknąć bólu. Poduszka jest specjalnie dopasowana do pozycji ciała, dzięki czemu nasz kręgosłup może odpoczywać w naturalnej pozycji.