Swatka to słowo kojarzące się z przeszłością, które w nowoczesnym świecie, podobnie jak pojęcie „stara panna” nie powinno mieć racji bytu. Czasy się zmieniają. Dziś stara panna to mniej lub bardziej atrakcyjna, ale na pewno niezależna singielka, a swatka to najczęściej nowoczesne internetowe biuro matrymonialne. Takie biuro łączy zdobycze  technologii i nauki. Dziś w systemie „self service” sami szukamy swoich partnerów. Wyposażeni w wiedzę, że podobieństwa się przyciągają poszukujemy partnerów o podobnych poglądach, pozycji społecznej, planach na przyszłość. W naszych związkach nie może także zabraknąć chemii, gry hormonów i temperamentów oraz zgodności osobowości, która pomoże uniknąć niejednej małżeńskiej kłótni. Chcemy by nasze małżeństwo na przekór statystykom potrafiło przetrwać próbę czasu. Dziś w w tym pomagają złożone, lecz łatwe w obsłudze testy psychologiczne, wykresy i punkty. A jak swatanie wyglądało kiedyś?

Swat potrafił dyskretnie dobrać młodych już w XIV wieku

Sięgając daleko w historię obyczaj swatania na wsi był bardzo rozpowszechniony już w XIV wieku. Nazywano go  pytankami, zaputyśkami, zmówinami, namówinami. Rolę swata pełnił dziewosłęb. Swaty, czyli czynności mające na celu doprowadzenie do zaślubin dwójki wybranych osób,  odbywały się zazwyczaj w określony dzień tygodnia, najczęściej był to czwartek. Swat, nazywany swasiem, swachem, kumotrem, faktorem, mowcem, dziewosłębem musiał  być osobą poważaną we wsi. np. był to szanowanym gospodarzem lub przyjacielem rodziny młodego. Czasem nawet odbierał wypłatą za swoje zasługi, stąd też musiał gwarantować, iż posiada „szczęśliwą rękę” i konkretne cechy: dar przekonywania, wymowy i zdolności kupieckie. Swaty składały się z dwóch części:  wywiadu i zawierania umowy małżeńskiej.  Jeśli po szeregu zabiegów rodzina dziewczyny przyjmowała wódkę od rodziny chłopaka, potwierdzała tym samym zgodę na jej zamążpójście. Wówczas do ustalenia pozostawała jedynie data ślubu, lista gości i  przebieg uroczystości oraz „danie na zapowiedzi”.

Jeszcze w minionym stuleciu swatka miała nieocenioną rolę nie tylko, jako osoba kojarząca dwójkę młodych, ale dwie rodziny. Małżeństwo dziewczyny i chłopaka pochodzących z rodzin ziemiańskich w pierwszej dekadzie XX wieku oznaczało najwyższą akceptację i uznanie statusu oraz pozycji społecznej drugiej strony, a także wejście do „grupy”.  Rola swatki była tu wyjątkowa, bo trudna. Nie tylko należało do niej właściwe dobranie młodych, ale również zachowanie swatów w dyskrecji i umiejętność stosowania reguł, które w  przypadku odmowy jednaj ze stron, pozwoliłoby drugiej na „zachowanie twarzy”. Najważniejszą rolą swata było doprowadzenie do zaślubin dwójki ludzi pochodzących z rodzin, w których na równym poziomie była pozycja towarzysko-materialna – tak, by obie rodziny czuły się zadowolone i ważne. Na aranżacje małżeństwa miały wpływ głównie aspekty ważne w dopasowaniu ich rodzin, czyli równość rodzin. Uczucia nie miały zbyt wielkiego znaczenia, a wszelkie odstępstwa od tej reguły były bardzo niemile widziane oraz uważane za mezalians i wyłączenie z towarzystwa. W związku z tym kobiety wychodziły za mąż ulegając namowom rodziny, gdy o rękę starał się „porządny człowiek”. Nie miały one specjalnego wyboru, mogły jedynie zdecydować się na klasztor lub rolę „wiecznej panny na wydaniu”, czyli staropanieństwo,  i zamieszkanie przy łaskawym członku rodziny. Panny z dobrych domów na aranżowane randki chodziły z przyzwoitką. Nie trudno wyobrazić sobie, że nie sposób było dobrze poznać kandydata. Na spotkaniach odbywały się rozmowy grzecznościowe, pozbawione zbędnych emocji, zwracano się do siebie per „pan”, „pani”. Młodzi mogli wyłącznie zaufać kojarzeniu i wierzyć w to, że jest to dla nich najlepszy wybór.

Amatorzy stacjonarnych i internetowych biur matrymonialnych

Również współcześnie korzystamy z usług swatek, choćby wybierając usługi biur matrymonialnych, które przedstawiają nam listę potencjalnych partnerów, pasujących do nas pod względem osobowości czy życiowych wartości. Tradycjonaliści wybierają stacjonarne biura matrymonialne, do których można przyjść, usiąść przy kawie i miłej atmosferze przeglądać katalog z ofertami płci przeciwnej. Osoby nowoczesne, ceniące swój czas, wybierają profesjonalne usługi idużą liczbę ofert internetowych biur matrymonialnych, które oferują nowoczesne sposoby kojarzenia partnerów. Jakie są zalety każdej z tych opcji? Małe lokalne biura cechują się kameralną atmosferą i faktem, iż „można do nich przyjść” i rozmawiać w cztery oczy. Niewątpliwie stacjonarne biura będą dobry rozwiązaniem dla osób niezbyt wymagających, dających sobie długi czas na poznanie drugiej osoby, gdyż zazwyczaj takie biura posiadają ograniczoną liczbę ofert i spośród nich muszą wybrać kilka, które pokażą poszukującemu. Niestety, liczba ofert warunkuje również ich jakość. Trudno wymagać, by z kilkudziesięciu dostępnych wybrać kilka tych spełniających idealnie wszystkie kryteria poszukującego.

Zaletą internetowych biur matrymonialnych jest przede wszystkim ich dostępność w każdym zakątku Polski i świata, gdzie mamy połączenie z Internetem, duży wybór i dopasowanie ofert.  Kojarzenie par wspomagają testy psychologiczne i programy komputerowe. Dzięki algorytmom szybko otrzymamy listę ofert dobranych po względem życiowych wartości oraz cech charakteru. Test Doboru Partnerskiego wskazuje potencjalnych partnerów o wspólnej wrażliwości, spontaniczności, podobnym nastawieniu do porządku a także dopasowanych pod względem poglądów, psychicznej dojrzałości a nawet  dominacji lub skłonności do zazdrości. Skojarzona para ma szansę na poznanie się online przed spotkaniem na prawdziwą aromatyczną kawę. To wszystko sprawia, że w relację wchodzimy tylko z parnterami spełniająycymi nasze indywidualne potrzeby oraz na własnych warunkach. Członkowie rodziny zwykle nie biorą udział w naszych randkach online.

Pozwól się wyswatać

Niezależnie od czasu w historii i rozwoju świata zawsze będziemy potrzebować wskazówek i prowadzenia w poszukiwaniu partnerów i w przygodzie, jaką jest zakochanie i tworzenie udanego związku. Okazuje się, że pozycja swatki nie jest zagrożona, nawet jeśli zmienia się jej oblicze, sposób swatania i jego cel. Kiedyś dobrym powodem kojarzenia młodych był ich właściwy dobór w ramach pozycji społecznej. Dziś korzystanie z usług współczesnej swatki warunkuje „pęd życia”, zabieganie ale także nasz własny apetyt na życie i jej ważny element miłość. Związek ma nas uszczęśliwiać a nie tylko zabezpieczać. Taki cel może osiągnąć tylko dobrze dobrana para, gdzie pomoże stare dobre „spojrzenie osoby z zewnątrz”.