Planujecie wesele, lecz nadal nie wiecie, gdzie je zorganizujecie? Zastanawiacie się, która sala będzie najlepszych wyborem? A może macie już kilka typów i nadszedł czas na ostateczne podjęcie decyzji? Sala to nie tylko miejsce do zabawy, ale też klimat oraz często – jakość jedzenia i wystroju. Czym zatem się kierować, by wybrać właściwie?

By nie było za późno!

Zdaję sobie sprawę, że zapewne Wasz czas jest ograniczony. Praca, codzienne obowiązki i jeszcze organizacja wesela – to już stanowczo za dużo! Nawet jeżeli ten Wielki Dzień bardzo Was cieszy, to ogrom spraw do załatwienia może przytłoczyć. Jeśli jesteście na etapie wyboru sali, nie odkładajcie decyzji na później. Niestety popularne i atrakcyjne miejsca trzeba rezerwować ze znacznym wyprzedzeniem (nawet 1,5 roku wcześniej!). Jeżeli macie już wybrany termin, nie ma na co czekać, bo Wasz wymarzony lokal może być wtedy po prostu niedostępny.

Wymarzony lokal? Tak, ale dlaczego?

Czy Wasz wyśniony ślub ma odbyć się w ulubionej restauracji? A może koleżanka pokazywała zdjęcia ze swojego wesela i koniecznie chcecie w tym miejscu zorganizować własne? Wszystko w porządku, o ile przemyślicie czy sala spełnia wszystkie wymogi, których oczekujecie. Niestety czasem pierwsze wrażenie może być nieprawdziwe, a opowieść koleżanki naciągana. Musicie sami być pewni, że to właśnie to! Jak to zrobić? Najlepiej zasięgnąć rady kilku osób, które odwiedzały wytypowane miejsce lub miejsca. Dobrze, jeśli będą to goście weselni, czy też odwiedzający lokal na innej uroczystości. W ten sposób będziecie mogli zdobyć wiarygodne informacje na temat organizacji imprez przez obsługę sali oraz jakości jedzenia, dostarczanego przez kuchnię lokalową.

sala

Lokalizacja też ważna

Wysoka jakość obsługi oraz smaczne jedzenie to zdecydowanie bardzo ważne kwestie. Jednak równie ważna jest lokalizacja sali. Świetnie jeśli w okolicy lokalu jest ładnie. Jeżeli planujecie ślub latem, to z pewnością zarówno Wy, jak i goście wyjdziecie na zewnątrz „rozprostować nogi” i jakże wspaniale by było, gdyby otaczała Was zieleń i panowała spokojna atmosfera. Dlatego doskonale sprawdzą się miejsca na uboczu, a nie w centrum miasta. Oczywiście biorąc pod uwagę lokalizację, musicie także pomyśleć o odległości od kościoła lub urzędu, by weselnicy nie musieli się zbyt daleko przemieszczać. A jeśli jednak jest spory kawałek do pokonania, to pamiętajcie o organizacji wygodnego transportu – busów lub autobusu, by każdemu zapewnić komfortowy przejazd.

hotel

Patrz, jak tańczą!

Wybierając salę na wesele, zwróćmy uwagę na jej układ. Najlepiej, jeżeli część ze stołami będzie otwarta na część taneczną. W ten sposób każdy z gości może obserwować pozostałe tańczące pary i nabierać ochoty do tańca. Przy okazji obserwuje organizowane zabawy lub kolejne etapy weselnych tradycji – oczepiny i inne. A jeśli wśród gości macie starsze osoby, które z przyczyn zdrowotnych nie tańczą, to w taki sposób zapewnicie im radość obserwowania bawiących się osób. Ponadto pamiętajcie – znacznie trudniej zachęcić do zabawy gości w miejscach, w których sala bankietowa jest zamknięta lub odgrodzona wąskim przejściem od parkietu.

Rozmiar ma znaczenie!

Sala weselna powinna mieć rozmiar dopasowany do okoliczności. Co to znaczy? Najprościej mówiąc – jeśli Waszych gości jest 100+ to musi być naprawdę spora. I niech Wam nikt nie mówi – „spoko, spoko zmieszczą się”, lepiej zaufajcie swojej intuicji i jeżeli wydaje Wam się, że jest za ciasno, to odpuśćcie. Menadżerowie i właściciele lokalu mogą opowiadać różne chwytliwe opowieści, to tym, jak organizowali ogromne wesela. Bierzcie na to poprawkę – nie ma nic gorszego niż ścisk i brak wygody. Zwłaszcza latem.

sala weselna

Ilość jedzenia i obsługi

Już wcześniej wspominaliśmy, jak ważna jest jakość jedzenia. Poza jakością sprawdźmy także ilość posiłków oraz produktów, jakie lokal oferuje na przyjęcie weselne. To bardzo ważne, aby Wasi goście nie tylko byli zadowoleni ze smaku potraw, lecz także nasyceni ich ilością. Ileż to już razy słyszało się o weselach, z których goście wracali głodni. Dobrze przejrzyjcie menu i gramaturę dań. Być może można negocjować ilości planowanych posiłków lub ich wielkość? Dobrze jeśli osoba, z którą ustalacie najważniejsze kwestie jest sensowna i ma Wam do zaoferowania swój czas oraz chęć dostosowania się. Poza jedzeniem dowiedzcie się ilu kelnerów i innych osób z obsługi jest przewidzianych na Waszą uroczystość. Zazwyczaj restauracje przyjmują, że jeden kelner jest odpowiedzialny za dziesięciu gości. Oczywiście sale weselne raczej nie oferują aż tak skrupulatnego podejścia podczas organizacji wesel. Przyjęło się uznawać, że na stu gości totalne minimum to 5 osób obsługujących. Ważne jednak, aby w tym minimalnym gronie byli doświadczeni kelnerzy, którzy sprawnie działają. W innym przypadku warto zadbać, by obsługi był więcej.

Nie wszystko, lecz coś na pewno!

Temat wyboru sali weselnej jest niezwykle szeroki. Można zagłębiać się w wiele niuansów, na które należy zwrócić uwagę, by ten jedyny dzień był naprawdę wspaniały. Nie napisaliśmy o oświetleniu, ani wystroju sali, a także o klimatyzacji, jakości parkietu, parkingu i pewnie wielu innych kwestiach. Pamiętajcie, by sprawdzić salę w najdrobniejszym szczególe, by nic Was nie zaskoczyło. Im lepszy kontakt z menadżerem lub właścicielem lokalu, tym lepiej. Jeśli będziecie mogli takiej osobie zaufać, wiele spraw spadnie z Waszych barków. Ze swej strony możemy polecić salę weselną Hotelu na Błoniach, która oprócz kontaktowych menadżerów i świetnej obsługi, może się pochwalić wyśmienitym jedzeniem i wystrojem. Lokalizacja także doskonała! Co tu dużo mówić – sami sprawdźcie!