To naturalna a jednocześnie skuteczna metoda walki z bólem. Nie posiada skutków ubocznych. Ponadto przyprawy zawsze są pod ręką we własnej kuchni.

Imbir

Znajdzie zastosowanie w zwalczaniu bólu głowy i migreny.

Badania dowodzą, że jest pomocny z zwalczaniu objawów bólu głowy oraz nie powoduje skutków ubocznych.

Najlepiej działa jako herbatka: 3 plasterki świeżego imbiru należy wrzucić do szklanki z wrzątkiem i zaparzać 10 minut. W razie potrzeby można dodać miód.

Pieprz czarny

Pomocny w zapaleniu stawów, problemach z trawieniem i bólu brzucha. Posiada składniki, które mają działanie przeciwzapalne. Aktywny składnik czarnego pieprzu (piperyna) zmniejsza stan zapalny w komórkach szpiku kostnego.

Zaleca się używać więcej niż zazwyczaj do potraw. W przypadku problemów żołądkowo-jelitowych należy wypić kieliszek wódki z pieprzem.

Liść laurowy

Polecany przy nerwobólach lub bólach żołądka na tle nerwowym.

Należy ½ szklanki czerwonego (wytrawnego lub półwytrawnego) wina pogrzać na wolnym ogniu dodając liście laurowe. Po zagotowaniu pić małymi łykami.

Mięta pieprzowa

Pomoże w skurczach jelit.

Najlepszą terapią na uspokojenie skurczów jelita grubego jest olejek z mięty pieprzowej.

Zaleca się kilka razy dziennie (4-5 razy) pić herbatkę z mięty. 1 łyżeczkę świeżej lub suszonej mięty zalać wrzątkiem i zaparzać przez 10 minut.

Kurkuma

Znajdzie zastosowanie w zespole jelita drażliwego, bólu żołądka a nawet depresji.

Kurkumina, która stanowi główny składnik kurkumy posiada właściwości przeciwzapalne. Kurkumina łagodzi ból w takim samym stopniu jak ibuprofen, zapobiega skurczom jelit, zmniejsza stan zapalny i mniejsza objawy zespołu drażliwego jelita. Pomaga także zmniejszyć objawy depresji.

Dodać ½ łyżeczki do posiłku. Można także wymieszać z oliwą lub innym tłuszczem dodając szczyptę pieprzu.